Commodore’s Wheel

Awarded to next year’s commodores.

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat

Roy Jokela Memorial Awards – American Family

Awarded to one American Family who, like Roy, exhibited a real effort in the Spirit of LOWISA.

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat

Roy Jokela Memorial Awards – Canadian Family

Awarded to one Canadian Family who, like Roy, exhibited a real effort in the Spirit of LOWISA.

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat

Lou Lamoureux LOWISA Sportsmanship Award

LOWISA Sportsmanship Award
Awarded to the sailor displaying the most outstanding sportsmanship conduct during the regatta.

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat

Sylvan Leipsic Award

Awarded to the senior skipper who best exemplifies Sylvan’s spirit of love and appreciation of the Lake of the Woods.

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat

Kenneth Lamonica Memorial Trophy

Awarded to the crewmember whose attitude toward sailing best exemplifies the best Spirit of LOWISA.

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat

Ian McDonald Trophy

Rookie of the Year.

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat

Peter Lammens (Against All Odds) Memorial Award

Awarded to a skipper who competes successfully despite a severe physical condition.

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat

Gunnar Ljungkill Memorial Award

Awarded to the person who was a mentor, helper or unselfish contributor, whether racing or supporting LOWISA race or cruise week, who has not won a competitive LOWISA sailing award in the last two years.

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat

Bill Jagger/Sharon Foster Memorial Award

Awarded to the person, like Bill Jagger, who has an enduring love for the quiet beauty of the Lake and enriches our lives with patience, gentleness and a willingness to help others, or a person like Sharon Foster who approached life with an open mind, a caring heart, an adventurous spirit and love for all children which served as a perfect foundation for loving the nature of the Lake and showing children beaver houses, water falls, nature hikes, birds, and all places of wonder.

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat

Betty Crocker Golden Galley Award – 2nd

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat

Betty Crocker Golden Galley Award – 1st

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat

Province of Ontario’s High C’s Trophy

Awarded to the skipper displaying the highest degree of capability, co-operation, courtesy, and congeniality. Honourable John P. Robarts Premier.
1967-1973 – For the skipper (and crew)…

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat

Spirit of LOWISA Trophy

Awarded to a woman who successfully “mothers” a boat & crew through the challenges of a LOWISA week.

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat

The Hank and Ginny Henderson Cup

Awarded to the boat with the Lowest Total Elapsed Time (PHRF) in all races, except Layday races.

Donated by Bill Hooper of Hooper’s Yachts

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat
49
48
47
46
45
44
432008Pat KabrisHurricane Bar & Grill -J100
42
412006David NelsonIce Tea -J29

The Jack Cully Award

Lowest Total Corrected Time (PHRF) in all leg races, except Layday races.

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat
49
48
47
46
45
44
432008Pat KabrisHurrican Bar & Grill - J100
42
412006Gary ChristensenSudden Death - J22

The Earl Nelson Cup

Lowest Total Elapsed Time (Portsmouth) in all races, except Layday races.

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat
49
48
47
46
45
44
432008Lee NuttallFrom Russia With Love - E Scow
42
412006Dave KleinLik-It-E-Split - E Scow 11:40:20
40

Bergman International Multi-Hull Challenge Trophy

Awarded to the country whose multi-hull class has the lowest total average corrected time. Presented to awarded country’s fastest multi-hull skipper.

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat

Minnesota Governor’s Cup

Awarded to the American boat with the lowest total corrected time sailing all races, except layday races.

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat
492014
482013
472012
462011
452010
442009
432008Pat KabrisHurricane Bar & Grill J100
422007
412006Dave, Jodey & Laura KleinLik-It-E-Split E Scow
402005Gary, Kizzy, Abbi & Matt Christensen, Frankie Heard John Benzian, Jesse CoteSudden Death J24
392004Dave, Jodey & Laura KleinLik-It-E-Split E Scow
382003Pat Kabris Ryan & Adam Clark Patricia CaticchioHurricane Bar & Grill - J22
372002Nick & Stuart Van BruntHobie 20
362001Dave KleinLik-It-E-Split E Scow
352000Dave Klein George Harvey Nicky NicklasLik-It-E-Split E Scow
341999Dave Wald Ben HerzogEagle - Cat
331998John Gjerde Margaret GriffithWAWA - JY 15
321997Dave Cool John GjerdeJoe Cool - J22
311996Dave Cool Patricia CaticchioJoe Cool - J22
301995Dave & Dave WaldEAGLE - Cat
291994
281993Dave Hargrove Lois Dion Steve Mulich Pam ShawBoondoggle San Juan 7.7
271992Heidi & David Hust Laurie Clark David MadisonWild Thing - J22
261991John Gjerde Dale AndersonOZ - JY 15
251990Nick & Jane Van BruntHobie 16
241989Pat, Angie & Michelle Kabris Gary ChristensenHurricane II - J27
231988Pat & Angie Kabris Gary ChristensenPlane Crazy - J22
221987Pat & Angie Kabris Gary ChristensenHurricane Bar & Grill - J22
211986Dave Klein Dean Williams Barb SuzanLik-It-E-Split E Scow
201985Pat, Angie & Michelle Kabris Gary Christensen Heidi Rosekrans Chris VandervortHurricane Bar & Grill - J27
191984Dick Wisti John Gjerde Stan Nowak Dave Onan Doug MaxwellFinlandia Lindenberg 26
181983John, Lucille, David & Tricia GoodwyneJazz - J24
171982Dave Hargrove Lois Dion Jerry Powlas Ed TurnerBoondoggle San Juan 7.7
161981Lyle Mattson Scott Neff Ralph PattersonCheri - Chrysler 22
161981John, Lucille, David & Tricia GoodwynJazz - J24
151980John Gjerde Rolf Turnquist Liz Charlebois Mary LorentzOZ - J24
141979Dave Glick Jim KlemzHobie 18
131978Hobie 18 Bill Hohn Jan DurkeeShagnasty II Hobie 18
121977Paul Miller Dick NessBlue Max
111976Richard Bauer Philip Forsythe Allen Haag Dudley Tucker IIISacrebleu Deux
101975Dick Wisti John Gjerde Bruce McLaughlinFinlandia Lindenberg 26
91974Paul Geyer John Gjerde Dick WistiStananna Cal 27
81973Rex & Skip WoodTopcat - Cat
71972
61971
51970
41969
31968
21967
11966

Province of Manitoba Cup

Awarded to the Canadian boat with the lowest total corrected time in all races, except layday races.

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat
492014
482013
472012
462011
452010
442009
432008Dave NelsonIce Tea - J29
422007
412006Dave NelsonIce Tea - J29
402005Dave NelsonIce Tea - J29
392004Steve & Tracey WellsRamscalian - J24
382003Dave NelsonIce Tea - J29
372002Dave NelsonIce Tea - J29
362001Chris WellsValella - Cal 25
352000Michelle & Chris WellsValella - Cal 25
341999Michelle & Chris WellsValella - Cal 25
331998Chris WellsValella - Cal 25
321997Trevor HolmLodestar Mirage 24
311996Steve HaddadMean Machine Mirage 24
301995Steve WellsRamscallian - J24
291994Norm BrownWinter Dream
281993Chris WellsValella - Cal 25
271992Neil Flood & Jesse WilliamsLazer II
261991Norm BrownWinter Dream
251990
241989Chris, Steve & George WellsValella - Cal 25
231988Rod NuttallAries Mirage 32
221987Norm BrownWinter Dream
211986
201985
191984
181983
171982
161981
151980
141979
131978
121977Ian PeggsVISIAN 660
111976Cardon Wells
101975Ian SmithC&C 25
91974Paul GeyerCal 25
81973Ian SmithC&C 25
71972
61971
51970
41969
31968
21967
11966

Challenge Cup (Canada vs. USA)

Awarded to the country with the lowest average total corrected time for all boats sailing all races, except layday races.

Presented by Advanced Machine Company

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat
#432008USA
#422007USA
#412006USA
#402005USA
#392004USA
#382003USA
#372002USA
#362001USA
#352000USA
#341999USA
#331998USA
#321997USA
#311996Canada
#301995USA
#291994USA
#281993USA
#271992USA
#261991USA
#251990USA
#241989USA
#231988USA
#221987Canada
#211986Canada
#201985USA
#191984USA
#181983USA
#171982USA
#161981USA
#151980Canada
#141979USA
#131978USA
#121977Canada
#111976USA
#101975USA
#91974Canada
#81973USA

The W. H. Marr Trophy

(In honor of W. H. Marr)
Layday Multi-hull/Plaining Class
1966-7 Best elapsed time of any class.

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat
492014
482013
472012
462011
452010
442009
432008
422007
412006
402005
392004
382003
372002
362001
352000
341999
331998
321997
311996
301995
291994
281993
271992
261991
251990
241989
231988
221987
211986
201985
191984
181983
171982
161981
151980
141979
131978
121977
111976
101975
91974
81973
71972
61971
51970
41969
31968
21967
11966

The Molson Cup

(Donated by Molson Brewery, Ontario)
Layday Spinnaker Class Division

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat
492014
482013
472012
462011
452010
442009
432008
422007
412006
402005
392004
382003
372002
362001
352000
341999
331998
321997
311996
301995
291994
281993
271992
261991
251990
241989
231988
221987
211986
201985
191984
181983
171982
161981
151980
141979
131978
121977
111976
101975
91974
81973
71972
61971
51970
41969
31968
21967
11966

Non-Such Trophy

(Donated by The Hudson Bay Company)
Layday Working Class Division

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat
432008Robert NuttallAriel - J30
412006Dan MulallySunny Q II
402005Dan MulallySunny Q II
392004Carl EisenerBob
382003Marek DebickiMisty
372002
362001Marek DebickiMisty
352000
341999Trevor & Val HolmLodestar
331998Mary Ellen Carter
321997
311996
301995Quo Vadis
121977John Cleall
111976Dick WistiFinlandia
101975Ian SmithC&C 25
91974Ian SmithC&C 25
81973

Division 7

Jazz Trophy – corrected time
John Goodwyne (Commodore #13)

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat

Division 6

Ion Trophy – corrected time
Ian Peggs (Commodore #14)

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat

Division 5

Malibu Trophy – corrected time
John Olin (Commodore #3)

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat

Division 4

Flamingo Trophy – corrected time
Al Rutherford (Commodore #4)

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat

Division 3

Carolyn Trophy – corrected time
Jack Cully (Commodore #5)

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat

Division 2

Winsome Trophy – corrected time
Clark Popham (Commodore #10)

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat

Division 1

Ryberg Trophy – corrected time
Ryberg (Commodore #1)

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat
492014
482013
472012
462011
452010
442009
432008
422007
412006
402005
392004
382003
372002
362001
352000
341999
331998
321997
311996
301995
291994
281993
271992
261991
251990
241989
231988
221987
211986
201985
191984
181983
171982
161981
151980
141979
131978
121977
111976
101975
91974
81973
71972
61971
51970
41969
31968
21967
11966

Gray Spirit Trophy – Working Sails

Gray Spirit – corrected time
Ian McDonald (Commodore #8)

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat

Youth Dinghy Open Day Regatta

Winner Overall

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat
49
48
47
46
45
44
43
42
412006Paige NuttallOptimist
40

Cruiser Award

View the Winners »
LowisaYearSailorsBoat
49
48
47
46
45
44
43David LukeAirwave - Mirage 30
42
412006Dave JeffriesStarShine
40Bruce KieferRoost
39Dave JeffriesStarShine
38
37
36
35Morning Dove
34
33
32
31
30Skeeter
29
28Eagle & Windseeker
27
26Sooslyk
25
24
23
22
21
20
19
18
17
16
15
14
13
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1